Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha

M. Kocián, Z. Ležák

Počet kusů na skladě: 3
Cena: 498 Kč
ks

Tvůrčí duo Zdeněk Ležák a Michal Kocián pokračují v komiksovém mapování českého odboje. Po úspěšném titulu Tři králové, v němž popisovali příběh trojice Mašín, Balabán, Morávek, přistupují ke komiksovému zpracování jednoho z nejhrdinštějších okamžiků novodobých českých dějin. Komiks vychází právě k výročí atentátu.
V pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Praze zemřelo v boji 18. června 1942 sedm československých parašutistů z pěti různých výsadků. Tím skončila jedna z nejvýznamnějších operací československého odboje, operace Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Přestože tento výsadek čítal pouhé dva muže, na přípravě operace se nakonec podíleli i další parašutisté a jejich společný osud se naplnil právě v kryptě pravoslavného kostela. Komiksová kniha, jejímž autorem je Zdeněk Ležák a výtvarníkem Michal Kocián, sleduje příběh parašutistů ze všech dotčených výsadků, od jejich seskoku až po hrdinskou smrt. Nejvýznamnější částí komiksového příběhu je vlastní atentát a poté bitva v prostorách chrámu.
Nalezneme zde ale také celou řadu dalších dějových linek, které příběh knihy propojují s již vydanou komiksovou knihou stejné autorské dvojice s názvem Tři králové (vyšla v nakladatelství Argo v roce 2017). Komiks Anthropoid velmi věrně popisuje historické události a klade si za cíl s tímto významným tématem seznámit především mladou generaci českých čtenářů.
 
Michal Kocián se narodil 12. 11. 1960 v Praze. Od dětství rád kreslil a zvlášť ho zajímaly kreslené seriály, obdivoval tvorbu Káji Saudka a francouzské kreslíře komiksů, ke kterým v té době nebylo jednoduché se dostat. Připravoval se od 11 let na studium na UMPRUM pod vedením ak. mal Gustave Kubíka, ke kterému docházel 4 roky. Po nepřijetí na UMPRUM vystudoval Stavební průmyslovku v Plzni. Komiksy kreslil do šuplíku. V roce 1989, kdy pracoval v Muzeu hl. města Prahy vznikl časopis Kometa a Aréna, kam nabídl své práce a začal do nich přispívat. Ilustroval v té době také několik knih Jaroslava Foglara. Po roce 1995 vedl vlastní DTP studio a reklamní agenturu. Pracoval na reklamních kampaních pro nadnárodní společnosti a jeho firma prováděla předtiskovou přípravu pro mnoho publikací pro nakladatelství Olympia (např. souborné vydání Rychlých šípů) a pro nakladatelství Leprez. Vydával také tři roky časopis Skaut-Junák pro skautskou organizaci, do kterého také občas přispíval ilustracemi. Kolem roku 2000 ho oslovil Vlastislav Toman, na jehož syžety nakreslil soubor komiksů Strážci času pro mládežnickou organizaci Pionýr jako propagaci vstupu České republiky do Evropské unie a později, v roce 2005, spolu s V. Tomanem pracovali na komiksu Kruan pro časopis ABC. Pro ABC pak spolupracoval na více komiksech s různými scénáristy. Od roku 2005 se už plně věnoval pouze časopiseckému a knižnímu komiksu s převážně historickou tématikou pro několik nakladatelství (Argo, Albatrosmedia, Olympia). Pro scénáristu Václava Šorela ilustroval knihy Generál Fajtl a Vzduch je naše moře, se Zdeňkem Ležákem pracoval na knihách Stopa legionáře 1 a Stopa legionáře 2, Tři králové, Jan Hus a Jan Žižka, se scénáristou Gutwirthem vydal steampunkový Serpens Levis a historický Taven Bachtale a s Ondřejem Neffem zpracoval příspěvek do sborníku Poklad dobrodružných příběhů podle Julese Vernea.
 
Zdeněk Ležák narozen 1974 v Praze Spisovatel, novinář a šéfredaktor časopisu ABC. Absolvent Literární akademie Josefa Škvoreckého. V redakcích časopisů pro děti působí nepřetržitě od roku 1999. Zaměřuje se především na tvorbu pro děti a mládež a tematicky na moderní technologie a historii. Je autorem úspěšných titulů Stopa legionáře, Tři králové, TGM, Karel IV. – Pán světa, Ve jménu Husa – Zrození kalicha, Jan Žižka – Bojovník ve jménu Husa, 100 let Československa v komiksu, Kronika bolševismu, Kronika bolševismu a dalších. Web autora www.zdeneklezak.cz.
 
Nakladatel: Argo
EAN: 9788025734681
Popis: vázaná, 136 stran
Rozměry: 22 × 28,5 cm
Rok vydání: 2021 (1. vydání)


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!Vybíráme pro Vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME !!!