Československo - stát, který zklamal

Mary Heimannová

Počet kusů na skladě: 3
Cena: 457 Kč
ks

Kniha Mary Heimannové, která se dostává českému čtenáři do ruky, je na historickou práci nezvykle vášnivá, neúprosná a tvrdá. Popisuje vznik Československa od jeho založení v roce 1918 až po rozdělení v roce 1992 - od začínající demokracie, přes nacistickou okupaci, komunistickou diktaturu, Sovětskou invazi, normalizaci a konečně opět přechod k demokracii. Její největší přednost je právě v tom, že se nesnaží českému nebo slovenskému čtenáři zalíbit. Jako by z každé stránky textu znělo poslání – Historie by neměla být propagandou. Neměla by „vychovávat“ skládáním nepravdivých mýtů o vlastní výlučnosti, hrdinství či utrpení. Neměla by zamlčovat nebo omlouvat. Protože jedině pravda je v historii jedinou hodnotou a měřítkem. A jedině taková pravda může vytvářet společnost v demokracii.

Autorka se pokusila zbavit dějiny Československa mýtů a postavila je proto především na narativu národních menšin a jejich vztahu k umělé „československé“ většině. Hlavním tématem se pro ni proto stává střetnutí nikdy neuspokojených nacionalismů, násobený později ještě iracionalitou totalitních ideologií. Jde o netradiční pohled, vymykající se zavedenému pragocentristickému „českému“ vnímání minulosti.

"To bude mela! Kdo že to vydal? Přeložil? Napsal k tomu doslov či předmluvu?
O vydání knihy o státu, který selhal? zklamal? se tu mluví dlouhá léta. Vím o vydavatelích, kteří se chystali ..., ale pak si to rozmysleli. S autorkou a s renomovaným historikem Janem Rychlíkem jsme so vydání mluvili na půdě Senátu při příležitosti Festivalu literatury, který tu už léta organizuje Američan Michael March.
Věděli jsme, že reakce na vydání budou nejrůznější, také bouřlivé a zatracující autorku i vydavatele. To se ale musí vydržet. Protože Masaryk, Beneš a Štefánik zakládali Československo nejen pro Čechy, Moravany a Slezany, ale také pro další národy a národnostní menšiny.
Jak to dnes vypadá, neudělali jsme s nimi dobrou zkušenost. Anebo neudělali dobrou zkušenost oni s námi? Oba tyto pohledy je třeba zahrnout. O to se autorka pokusila. Vyvolá diskusi, kterou v době znovunastupujícího nacionalismu (nejen u nás!) naléhavě potřebujeme... Pravda nás osvobodí, jak už dávno stojí psáno. Pravda, která je, a ne že dnes už není, protože každý má pravdu svojí. Nebudeme se jí bát. Budeme o ní vést dialog i s inspirací této knihy."

(Petr Pithart, 15. ledna 2020)

Mary Heimannová (*1962) je v současnosti profesorkou moderních dějin na Univerzitě v Cardiffu ve Walesu a členka Královské historické společnosti. Studovala Vassar College v New Yorku a na Univerzitě v Oxfordu, kde získala v roce 1993 doktorát. Jako zavedená historička anglické katolické historie se poprvé začala zajímat o československé dějiny v rámci výukového experimentu, pomocí kterého hledala způsob, jak svým studentům oživit a přiblížit mezinárodní vztahy. Brzy ji historie Československa fascinovala natolik, že odložila vše ostatní, naučila se česky a přestěhovala se do Prahy, kde strávila dva roky intenzivním archivním výzkumem.


Nakladatel: Petrkov
EAN: 9788087595862
ISBN: 978-80-87595-86-2
Originál: Czechoslovakia: The State That Failed
Překlad: Hron, Zdeněk
Popis: vázaná, 404 stran, česky
Rozměry: 17,5 × 24,7 cm
Rok vydání: 2020 (1. vydání) 


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!Vybíráme pro Vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME !!!