Chtěli jsme být svobodní

Maciej Ruczaj (ed.)

Cena: 195 Kč
Rozebráno

Knihu doprovází DVD s unikátním filmem složeným pouze z restaurovaných archivních záběrů z roku 1944.
 
Varšavské povstání z roku 1944 je největší bitva svedená protiněmeckým odbojem v okupované Evropě. Jedna z nejtragičtějších, a přitom relativně zapomenutých kapitol druhé světové války, je v knize představená skrze příběhy jejích účastníků.

Antologie reportáží a esejů výrazných osobností současné polské literatury a žurnalistiky vznikla speciálně pro českého čtenáře a představuje Varšavské povstání z roku 1944 z méně obvyklých úhlů pohledu: téměř zapomenutých osudů obyvatel čtvrti Wola, kteří jako první okusili význam Hitlerova rozkazu „Varšava má zmizet z povrchu zemského“; vzpomínek belgického ženisty ve službách nechvalně proslulé divize SS Dirlewanger; příběhů varšavských žen – povstalkyň, civilistek, matek; poválečných peripetií Varšavanů, kteří se vrátili do města proměněného na moře sutin.

V knize nechybí uvedení do historických souvislostí ani filozofické zamyšlení nad smyslem neúspěšného boje. Hlavní důraz ale není kladen na velké debaty politiků či dilemata vojenských velitelů, nýbrž na osudy obyčejných lidí: povstalců, jejich protivníků a hlavně civilních obyvatel Varšavy.
 
Texty doprovází DVD s unikátním filmem složeným pouze z restaurovaných archivních záběrů z roku 1944. Snímek vznikl v Muzeu Varšavského povstání a Polsko jej loni dokonce poslalo i do oscarového klání v kategorii dokumentárních filmů. Film, na němž se podíleli známí režiséři Jan Komasa a Władysław Pasikowski, kombinuje autentické restaurované záběry s fiktivním příběhem dvou kameramanů, kteří na pokyn velení Zemské armády zaznamenávají každodenní život bojujícího města. Film je opatřen českými titulky a jeho stopáž je 89 minut.

Recenze v HistorieGlog.cz
O knize na Klubknihomolů.cz
Recenze

Na portálu Moderní dějiny naleznete ke knize pracovní materiály pro žáky, které vypracovaly dvě polské metodičky, hojně využívají dobových pramenů a vzpomínek.
Metodiku Civilní obyvatelstvo během Varšavského povstání si můžete stáhnout zde
Metodiku Varšavské povstání - jedinečný boj si můžete stáhnout zde
 
Nakladatel: Občanské sdružení PANT
ISBN: 978-80-905942-6-5, EAN: 9788090594265
Popis: brožovaná, DVD, 140 stran
Rok vydání: 2015 (1. vydání)


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME