Dějiny Ukrajiny

Pavel Robert Magocsi, Jan Rychlík a Bohdan Zylinskij

Počet kusů na skladě: 9
Cena: 599 Kč
ks

Jen málo evropských národů prožilo tak nešťastné dějiny, plné násilí, útlaku a odnárodňování. Pouze v raném středověku měli Ukrajinci vlastní stát, tzv. Kyjevskou Rus, jehož ukrajinský ráz byl však pouze teritoriální, neboť se jednalo o státní útvar všech východních Slovanů před vznikem moderního ukrajinského, který si později stejně přisvojili Velkorusové.
Ukrajince pak čekala mongolská pohroma, po ní nadvláda Litvy a pak ještě Polska, podivné období polosamostatné tzv. hetmanštiny v rámci expandující Moskevské Rusi, která byla během 18. století brutálně zlikvidována. Teprve v roce 1919 došlo k obnově ukrajinské samostatnosti, která však měla díky polské a bolševické agresi jen jepičí život. Komunisté však Ukrajince za samostatný národ nepovažovali, v rámci formálně samostatné Ukrajinské sovětské republiky přišly další útrapy jako hladomor, komunistické odnárodňování, Černobyl atd. Teprve rozpad Sovětského svazu umožnil Ukrajincům získat samostatnost, ale i o ni musí nyní znovu bojovat.

Oproti prvnímu vydání je text stručně doplněn o události, ke kterým na Ukrajině došlo v letech 2015–2021.

Paul Robert Magocsi je kanadský slavista, profesor na univerzitě v Torontu. Zabývá se historií Haliče (Galicia, 1983) a rakousko-uherských Rusínů (Rusíni a jejich vlast). Vydal History of Ukraine (1996), která pak vyšla v rozšířeném vydání také ukrajinsky.

Jan Rychlík, přední český historik, odborník na moderní dějiny slovanských národů.
Badatelsky se specializuje na moderní české a slovenské dějiny a na problematiku vývoje balkánských národů. Mezi akcentovaná témata jeho prací náleží formování národů, česko-slovenské potýkání ve společném státě, otázka pozemkových reforem a některé problémy etnografie. Často je zván do pořadů České televize a Českého rozhlasu.
 
Doc. PhDr. Bohdan Zilynskyj,
ukrajinista, studiem však archivář, v archivech (Benešov, Archiv hl. m. Prahy) také začínal jako odborník na středověké dějiny. Dnes působí na Pedagogické fakultě. Knižně vydal monografii Ukrajinci v Čechách a na Moravě (1995).


Dějiny států

Nakladatel: NLN - Nakladatelství Lidové noviny
EAN: 9788074228490
Popis: vázaná, 527 stran
Rozměry: 16,5 × 21,5 cm
Rok vydání: 2022 (2. doplněné vydání)


Ukrajina


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME