Dějiny Walesu

Blanka Říchová

Dějiny Walesu přibližují českému čtenáři dlouhou a barvitou historii obyvatel jedné z tzv. keltských periferií Velké Británie.
Velšské historické a kulturní dědictví dnes připomínají jak památky na římské dobytí Walesu, tak raně středověké hrady, jež vznikly v souvislosti s anglickým dobýváním velšského území anglickým králem Eduardem I. na sklonku 13. století a jsou oceňovaným architektonickým dědictvím. Nejvýraznějším obdobím velšských dějin je však nesporně období průmyslové revoluce, kdy se Wales stal jednou z nejdůležitějších ekonomických oblastí Británie, a to díky enormním zásobám uhlí, železné rudy a břidlice. Velšské dějiny jsou ale rovněž dějinami boje za uchování velštiny a velšské kultury, který začal romantismem, dovolávajícím se raně středověké literární tradice, a pokračoval snahou uchránit charakter velšského venkova v jeho mnohdy výrazně idealizované podobě.
Ve 20. století se největším bojovníkem za velšskou jazykovou a národní identitu stala Velšská národní strana (Plaid Cymru).
 
Blanka Říchová
Prof. PhDr. Blanka Říchová, CSc., dr. h. c. (nar. 1958) přednáší politologii na Fakultě sociálních věd UK, specializuje se na politické systémy a regionální hnutí v západoevropských státech, zejména ve Velké Británii a Francii.
 
Nakladatel: NLN - Nakladatelství Lidové noviny   
EAN: 9788074226991
Popis: vázaná, 496 stran
Rozměry: 16,5 × 21,5 cm
Rok vydání: 2020 (1. vydání)
 
 
 
 
 

Počet kusů na skladě: 5
Cena: 529 Kč
ks

UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!_partneři


Moderní dějiny

Pant