Druhá osoba singuláru

Sajjid Kašua

Počet kusů na skladě: 2
Cena: 289 Kč
ks

Ústřední postavou románu, přeloženého již do třinácti jazyků, je ambiciózní muž, jeden z nejlepších arabských právníků v Jeruzalémě. Vlastní prosperující advokátní kancelář, má dům, manželku a dvě děti. Jednoho dne zakoupí v antikvariátu Tolstého Kreutzerovu sonátu a v ní nalezne lístek určený neznámému muži, evidentně psaný rukou jeho manželky. Stravován podezíravostí a palčivou žárlivostí se pustí do pátrání po předchozím majiteli knihy. Ve druhé dějové linii vystupuje Amir Lahab, chudý vesnický Arab, který přijel do Jeruzaléma studovat sociální práci. Postupně vychází najevo, že se oba protagonisté snaží opustit nejen společenskou třídu, z níž pocházejí, ale též nechat za sebou větší část svého arabského dědictví.

Kašua s nesmírnou citlivostí a bystrým smyslem pro absurdno rozvíjí příběh o lásce, zradě a cti a nastoluje otázku, zda člověk skutečně může shodit starou kůži a znovustvořit sebe sama. Druhá osoba singuláru je psychologickou mozaikou a pronikavou sondou do smýšlení jednotlivců, kteří utvářejí rozdělenou izraelskou společnost. Ve spletité sonátě hlasů a identit jsou naznačeny iracionální výbuchy hněvu a žárlivosti, jimiž se vyznačuje vynucené manželství mezi Araby a Izraelci, i naděje do budoucna, že oba národy tak jako hlavní postava v Tolstého románu jednoho dne uznají své slabosti a budou usilovat o odpuštění.
 
Sajjid Kašua (*1975), izraelsko-arabský spisovatel a publicista píšící hebrejsky, je v Izraeli kulturním fenoménem. Narodil se v Tiře v oblasti tzv. Trojúhelníku, izraelského regionu s výrazným zastoupením arabských obyvatel, a vystudoval sociologii a filosofii na Hebrejské univerzitě. Až donedávna žil se svou manželkou a třemi dětmi v židovské části Jeruzaléma, pod vlivem rozčarování z aktuální situace v Izraeli se však nyní rozhodl přesídlit i s celou rodinou do Spojených států. Kašua je autorem tří románů. Kromě toho píše satirické sloupky do novin Ha-arec a televizní scénáře a je proslulý jako tvůrce satirického sitcomu Arabská práce (Avoda aravit). Oceňovaným prvkem Kašuovy tvorby je především ryze osobní svědectví o zkušenosti dvojí identity Arabů s izraelským občanstvím a také o ambivalentním vztahu této menšiny k židovskému obyvatelstvu. Své zkušenosti z dětství a mládí vtělil Kašua do své prvotiny Tančící Arabové (2002), pojednávající o chlapci z galilejské vesnice, navštěvujícím internátní školu v Jeruzalémě. Sociální a politickou nejistotu, jíž izraelští Arabové čelí, velmi neúprosně popisuje jeho druhý román A bylo jitro (2006). Obdobnými tématy se zabývá i jeho poslední román, Druhá osoba singuláru (2010), za nějž získal roku 2011 prestižní Bernsteinovu cenu.
 
Recenze
 
 
Nakladatel: Pistorius & Olšanská
EAN: 9788087855003
Popis: vázaná, 296 stran
Rozměry: 13,6 × 20,6 cm
Rok vydání: 2018 (1. vydání)
 


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!



Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME