Expedice na Severní pól

Julius Payer

Úchvatný příběh největšího českého polárníka, velkého cestovatele, malíře, topografa a dobrodruha, velitele rakousko-uherské polární expedice a objevitele země Františka Josefa, jak jej sám sepsal. Dobrodružství zachycující rakousko-uherskou expedici do Arktidy v letech 1872–1874. Osudy dvaceti čtyř mužů ( z toho pěti Čechů), kteří objevili a prozkoumali nejsevernější souostroví na východní polokouli, zemi Františka Josefa, a jimž se před smrtí hladem a zimou podařilo uniknout teprve po vysilující tříměsíční cestě rozmrzajícím mořem.
Nejen milovníci polárních cestopisů si četbou této knihy přijdou na své, a to i díky skvělým Payerovým ilustracím. Český překlad jeho monumentálního díla z roku 1876 obsahuje popis expedice z let 1872–1874, řadu autorových postřehů o životě ledních medvědů i některé zajímavé příhody z německé polární expedice v letech 1869–1870.
Překladatel doplnil autorův text popisem mnohých předcházejících i pozdějších výprav do oblastí kolem severního pólu, životopisnými, zeměpisnými, geologickými i dalšími přírodovědeckými poznámkami a podrobným popisem země Františka Josefa podle tehdy dostupných pramenů.
 
Julius Johannes Ludovicus von Payer (2. září 1841, Teplice – 19. srpna 1915, Bled)
Teplický rodák, významný horolezec, polárník, objevitel, kartograf a malíř. „Země, země, konečně země!“, ozvalo se 30. srpna 1873 z paluby parní lodě Viceadmirál Tegetthoff. V ledovém poli uvězněná rakousko-uherská polární expedice unášená proti své vůli větrem a mořskými proudy ten den spatřila severně od souostroví Nová země dosud neznámou pevninu. Podle práva prvního objevu byla zabrána pro monarchii a nazvána na počest císaře Zemí Františka Josefa. Jedním z velitelů expedice byl rodák ze severočeského Šanova u Teplic Julius Payer (1841 – 1915). Kariérní důstojník se zkušenostmi s vysokohorskými výstupy v Alpách velel saňovým výpravám, při nichž byla nově objevená země podrobně rekognoskována. Po šťastném návratu z Arktidy se Payer stal celebritou vědeckého i společenského života. V té době se začala psát i druhá a neméně slavná kapitola jeho života. Dobrovolně se vzdal slibně započaté vědecké i vojenské kariéry a rozhodl se propříště věnovat pouze malířství. Šestatřicetiletý Payer odešel na malířskou školu do Frankfurtu nad Mohanem, odkud zamířil přes Mnichov do Paříže.
 
Nakladatel:  Dauphin
EAN:  9788072723225
Překlad:  Hošek, Jaroslav
Popis:  vázaná, 432 stran, česky
Rozměry:     15,5 × 22,2 cm
Rok vydání:  2019 (1. vydání)

Počet kusů na skladě: 2
Cena: 498 Kč
ks

UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!_partneři


Moderní dějiny

Pant