Hranice snů

Tomasz Grzywaczewski

Počet kusů na skladě: 17
Cena: 245 Kč
ks

Od slunečnicových polí Podněstří k minovým polím Doněcka provádí Tomasz Grzywaczewski čtenáře v knize Hranice snů. Neuznávané státy na území někdejšího Sovětského svazu jsou, jak ukazuje případ konfliktu v Náhorním Karabachu, tak trochu jako časované bomby: nedá se odhadnout, kdy tam „zamrzlý“ konflikt znovu propukne. A přece tam všude, od Podněstří přes Abcházii či Jižní Osetii, Náhorní Karabach až po Doněckou a Luhanskou republiku, umírali a prchali z domova civilisté, vládla tam a vládne etnické či pseudoetnická zášť, a budoucnost je nejistá. Na některé z těch konfliktů jsme už zapomněli, o jiných slyšíme denně ve zpravodajství – a skutečné smíření a ani trvalý mír nejsou v dohledu.
 
Sám autor o knize píše:
Tato kniha je plodem mého cestování po postsovětských neuznávaných státech v letech 2014–2016. Každá taková výprava zachytila nejen vymezené místo, ale i konkrétní historický moment, v němž jsem tyto republiky-nerepubliky viděl a popisoval. Neuznávané republiky nejsou ničím stálým a neměnným. Právě naopak. Tyto drobné útvary podléhají násilným a často krutým proměnám. Když jsem v roce 2015 odjížděl do Náhorního Karabachu, nepředpokládal jsem, že tam o pouhý rok později dojde k eskalaci konfliktu, jaká byla už dvě desítky let nevídaná. Když jsem byl v roce 2015 na frontě u Doněcku, nevěděl jsem, že sleduji první tóny dlouhodobé uspané války zamýšlené na vyčerpání Ukrajiny. Ve chvíli, kdy tato kniha zamíří do rukou čtenářů, možná v situaci těch zemí dojde k dalším změnám. Bez ohledu na politické souvislosti je však především vyprávěním o lidech, kteří se čtvrt století po pádu sovětského impéria se mnou podělili o hranice svých snů.

Debata s autorem v Centru PANT
 
TOMASZ GRZYWACZEWSKI (nar. 1986) je reportér, spisovatel a analytik, který se specializuje na záležitosti střední a východní Evropy. Je autorem knih Hranice snů. O neuznávaných státech, Život a smrt na Cestě mrtvých a také Divokým východem. Dvakrát byl vyznamenán Cenou Mageliana pro autora nejlepší reportážní knihy, je laureátem Křišťálové karty polské reportáže v kategorii Cena čtenářů a byl nominován na Cenu Media Tory v kategorii ObserwaTOR (Pozorovatel). Stal se inspirátorem a spoluscenáristou celovečerního dokumentárního filmu Stíny impéria, laureátem tvůrčího stipendia ministra kultury a národního dědictví, členem prestižního amerického Explorers Club, stipendistou programu Russian Security Studies na Daniel Morgan Graduate School of National Security ve Washingtonu i inspirátorem mnoha reportérsko-cestovatelských projektů. Spolupracuje mj. s Foreign Policy a s Onet.pl. Byl zpravodajem z ozbrojených konfliktů v Donbasu, Kurdistánu a Náhorním Karabachu. Publikoval mj. v periodikách Gość Niedzielny, National Geographic Traveler, Do Rzeczy, Wprost, Podróże, Rzeczpospolita, Nowa Europa Wschodnia, Gazeta Polska a Kontynenty. Byl šéfredaktorem časopisu Koncept. Je také autorem vědeckých a analytických prací z oboru mezinárodního práva a mezinárodních vztahů.
 
Nakladatel: Past production s.r.o., PANT, z.s.
ISBN 978-80-906778-7-6 / ISBN 978-80-906667-1-9
Z polského originálu Granice marzeń, O państwach nieuznawanych
Překlad Petruška Šustrová
Popis: brožovaná, 192 stran
Rok vydání: 2020


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME