Husité u Postoloprt

Jan Vávra

Počet kusů na skladě: 5
Cena: 289 Kč
ks

Příběh osudové lásky, kterou zabila síla národních pohádek. Strhující vyprávění o jedné z nejtemnějších stránek novodobé české historie, o které oficiální historiografie dosud mlčí.

Román sleduje vzájemně propletené osudy dvou mužů a jedné ženy, odehrávající se v první polovině 20. století. Jejich vztahy významně ovlivňuje úsilí českého národa o naplnění snu o samostatné existenci, které ovšem autor nahlíží z netradičního úhlu pohledu. Děj románu začíná vznikem Československého státu a končí po únorovém převratu v uranových dolech komunistického lágru. Příběh je střídavě vyprávěn třemi hlavními hrdiny, jednak racionálním ateistou, vychovaném v duchu masarykovské tradice a hesla „pravda vítězí“, dále levicově založeným učitelem, zklamaným z politických a sociálních poměrů za první republiky, který po Mnichovské kapitulaci odejde ze země a vstoupí do Svobodovy armády a nakonec krásné a hluboce věřící německé klavíristky, která jen obtížně bojuje s nadšením svých krajanů pro Adolfa Hitlera. Osudy hrdinů se odehrávají v prostředí, kde se po staletí prolínal český a německý svět a které se musí nyní vypořádat se vzrůstajícím nadšením pro ideu národních států. „Velké“ dějiny nemilosrdně zasahují do lásky Čecha a Němky a přes naděje spojené s koncem druhé světové války je jejich krátké štěstí nakonec tragicky přerváno brutálním masakrem sudetských Němců v kasárnách v Postoloprtech. Závěrečné překvapivé rozuzlení příběhu nastoluje otázku, co to je vlastně národ, stejně jako pochybnosti, zda dějiny nejsou jen vysněnými příběhy, které si dokola vyprávíme. Byli jsme my Češi jen bezmocnou obětí velkých národů, nebo neseme na svém osudu rovněž část viny? Proč jsou husité pořád nositelem naší národní identity? A platí opravdu, že pravda (a láska) vítězí..?
 
JAN VÁVRA (nar. 1954)
Vystudoval herectví na DAMU v Praze a do roku 1990 působil jako herec v Činoherním klubu, Divadle na Vinohradech, Divadle S.K. Neumanna, Krajském Divadle Příbram a hrál ve filmech, například v Kalamitě Věry Chytilové nebo ve filmu Divoká srdce Jaroslava Soukupa. Zároveň s několika přáteli vydával samizdatovou revue Prostor, kam psal pod pseudonymem Hugo Pludek a Kryštof Pochybny´. Po pádu komunistického režimu začal pracovat jako novinář, byl šéfredaktorem ty´deníku OF Fórum, Občanského deníku a komentátorem Lidovy´ch novin. Podílel se na vzniku TV NOVA, kde působil více než pět let jako šéf zpravodajství a moderátor nedělní politické diskuse 7 dní. Později pracoval jako televizní producent, je tvůrcem například doku-soap Nemocnice Motol. Pravidelně komentuje současné dění v Českém rozhlase. V roce 2008 vydal román V krajině prorostlého bůčku, v roce 2013 zúročil své televizní zkušenosti v knize Moc a nemoc televize Nova.
 
 
Nakladatel: Bourdon 
EAN: 9788090699601
Popis: brožovaná, 248 stran
Rozměry: 13,2 × 19 cm
Rok vydání: 2017 (1. vydání)
 
 
 


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!



Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME