Jeden z nás

Asne Seierstad

Den, který navždy změnil tvář současné Evropy: 22. červenec 2011. Anders Behring Breivik nejprve v centru Osla odpálil nálož, jíž zabil osm lidí, a pak se převlečený za policistu a po zuby ozbrojený přesunul na ostrov Utoya, kde postupně zavraždil šedesát devět účastníků letního tábora pořádaného mládežnickou organizací sociálnědemokratické strany. To všechno z touhy po dokonalosti a čistotě – své země i sebe samého.
Vynikající reportážní román Asne Seierstad Jeden z nás: Příběh o Norsku vypráví detailní průběh tohoto „černého dne“, nahlíží do životů mnoha postižených rodin a podrobně rozebírá nesnadné dětství i dospívání muže, z kterého se stal nejhorší masový vrah norských dějin.
Kniha je nejen psychologickou studií teroristy a jeho příprav zločinu nebývalých rozměrů, ale také dramatickým „true-crime thriller“, který vás bezpochyby ohromí a od něhož se neodtrhnete.
Název této knihy není náhodný – pachatelem zrůdného činu obráceného proti celé společnosti není zfanatizovaný cizinec, nýbrž příslušník většiny, který se doposud choval jako „jeden z nás“.

Asne Seierstadová (*1970) je norská novinářka a spisovatelka. Vystudovala ruskou a španělskou filologii a dějiny filozofie na Univerzitě v Oslu. V letech 1993–1996 působila jako korespondentka v Rusku a v roce 1997 v Číně. Pracuje jako novinářka na volné noze a je známá především díky svým dokumentárním knihám, v nichž líčí běžný život ve válečných zónách (Kábul, Bagdád, Groznyj) a za něž již získala řadu významných novinářských ocenění. První knihu Med ryggen mot verden: Portretter fra Serbia (Zády ke světu: portréty ze Srbska, 2000) napsala na základě svého pobytu na Balkáně, kde působila v letech 1998–2000 jako zpravodajka norské státní televize NRK a pokrývala především válku v Kosovu. Celkem vydala již šest dokumentárních románů, jež zrcadlí její reportérskou práci v Iráku, Afghánistánu, Srbsku, Čečensku i Norsku. Celosvětově ji proslavila zvláště kniha Bokhandleren i Kabul z roku 2002 (česky Knihkupec v Kábulu, NLN, 2005), která se stala jednou z nejprodávanějších norských knih vůbec, neboť se jí v originále prodalo přes dva miliony exemplářů. O celosvětovém úspěchu pak svědčí fakt, že byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Dalším skvělým dokumentárním románem Asne Seierstadové je kniha En av oss: En fortelling om Norge z roku 2013 (Jeden z nás: příběh o Norsku; titul již v nakladatelství Absynt vyšel slovensky, české vydání se chystá). V tomto díle autorka přijala výzvu popsat a vysvětlit největší tragédii norských novodobých dějin – útok fanatika a masového vraha Anderse Behringa Breivika. V knize Dvě sestry (To sostre, 2016, česky Absynt, 2018) se autorka snaží rozklíčovat, co vede mladé potomky muslimských přistěhovalců do Norska k tomu, aby se přidali na stranu teroristické organizace Islámský stát.

Nakladatel: Absynt
EAN: 9788082031310
ISBN: 978-80-8203-131-0
Originál: En av oss: En fortelling om Norge
Překlad: Dohnálková, Eva
Popis: brožovaná, 584 stran, česky
Rozměry: 11,5 × 18,5 cm
Rok vydání: 2019 (1. vydání)

Počet kusů na skladě: 8
Cena: 399 Kč
ks

UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!_partneři


Moderní dějiny

Pant