K pramenům Eufratu a Tigridu

Josef Wünsch

Počet kusů na skladě: 5
Cena: 348 Kč
ks

Josef Wünsch podnikl v letech 1881–1883 expedici do Arménie a Kurdistánu, tehdy okrajových oblastí jihovýchodní části Osmanské říše. Jeho výprava přinesla řadu zeměpisných objevů a zjištění, ať již to byl objev pramenů Východního Tigridu nebo popis dosud neznámých kurdských provincií Dersim a Çabakçúr. Zatímco své předchozí evropské a balkánské cesty vydal autor za svého života knižně, popis cesty do Arménie a Kurdistánu nebyl nikdy zkompletován, zůstal pouze v podobě fragmentů roztroušených po beletristických časopisech. Cestopisy z Arménie a Kurdistánu přesto tvoří celistvý soubor, který dobře mapuje Wünschovu výpravu. Soustředí zajímavé poznatky geografické, historické, kulturně-antropologické či etnografické (např. popisy běžného života Kurdů a Arménů).
 
Ukázka
 
Josef Wünsch (1842 Rokycany – 1907 Plzeň) působil jako středoškolský profesor v průběhu let v Rokycanech, Jičíně a Plzni. Letní prázdniny často využíval k cestování; jeho cesty obsáhly většinu evropských zemí, navštívil rovněž Tunisko či Turecko. Své zážitky a pozorování zužitkoval v řadě čtenářsky i kriticky kladně přijímaných cestopisných souborů (Po souši a po moři, 1880; Z blízka a z dáli, 1887, později Mimochodem. Příhody a nehody z cest, 1891). Na počátku 80. let 19. století se Wünsch na doporučení Vojtěcha Náprstka odhodlal k výzkumné, geogra? cky zaměřené expedici do jihovýchodních oblastí Osmanské říše, které byly běžně označovány jako Arménie a Kurdistán. Ačkoliv výprava byla z vědeckého ohledu velmi úspěšná, Josef Wünsch nepopularizoval svou cestu prostřednictvím komplexního cestopisu, veřejnými přednáškami či výstavami, a stáhl se do ústraní. Poslední cestu podnikl v roce 1890 do Černé Hory.
 
Nakladatel: Argo
EAN: 9788025732175
Popis: vázananá, 596 stran
Rozměry: 15,5 × 20,5 cm
Rok vydání: 2020 (1. vydání)


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!Vybíráme pro Vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME !!!