Kámen

Václava Jandečková

Počet kusů na skladě: 2
Cena: 345 Kč
ks

Příspěvek k odhalení a zdokumentování jednoho z nejpromyšlenějších komunistických zločinů ze začátku studené války, tzv. akce KÁMEN.
 
Svědectví hlavního aktéra akce „Falešné hranice“ u Všerub na Domažlicku.
 
Studie je příspěvkem k odhalení a zdokumentování jednoho z nejpromyšlenějších komunistických zločinů ze začátku studené války, tzv. akce KÁMEN. Přísně tajná a kamuflovaná past organizovaná bezpečnostním aparátem v okolí hraničního přechodu Všeruby na Domažlicku si kladla za cíl odstranit vybrané osobnosti z veřejného života a „izolovat“ je od „světa“. Kniha se zaměřuje na oběti, pachatele, a zejména pak na osoby, které hrály důležitou roli na obou stranách tragického dramatu, z něhož vyplývají i problémy protikomunistického odboje.
Velkým přínosem pro objasnění případu falešných hranic jsou autorkou nedávno objevené a dosud nezveřejněné paměti klíčového svědka Stanislava Lišky.
Autentičnost a závažnost důkazů o zločinném spolčení a jeho pozadí podtrhují odborní recenzenti knihy, historici Igor Lukeš a Václav Veber. Autorka, která napsala také řadu odborných článků, předkládá reálný pohled na jeden z důsledků komunistického převratu v Československu – zločinné praktiky československé komunistické tajné policie inspirované sovětským vzorem.
Kniha je rovněž morální výzvou příslušným českým úřadům, aby proti dosud žijícím viníkům zakročily podle práva
 
Recenze:
Kámen konečně promluvil
Ota Řeboun, Literární noviny, 6.1.2014
(...) Václava Jandečková napsala knihu literatury faktu, která se čte jako detektivka. Jedno v ní však chybí: dopadení a potrestání pachatele. Dodnes není známo, kolika lidem Kámen zničil život. Krutou daň zaplatili i mnozí epizodní hráči. Jeden z falešných celníků spáchal po vydírání StB sebevraždu v uprchlickém táboře v Německu. Druhý byl popraven doma jako špion na začátku padesátých let. Dva z hlavních organizátorů přesto spravedlnosti dodnes unikají. Teprve nedávno byl požádán Interpol, aby pátral po Abrahamovičově pravé ruce Emilu Orovanovi, jehož stopa se ztratila v Jihoafrické republice. Evžen Abrahamovič se později stal ředitelem obchodního domu a nyní jako 93 letý už jen odpočívá ve své vile v Praze-Hostivaři. První podnět k jeho trestnímu stíhání podal historik Igor Lukeš v roce 2011. Stíhání bylo znovu obnoveno vloni v létě a je otázka, zda bude dovedeno k soudu. Kniha Václavy Jandečkové by v tom případě mohla posloužit jako důkaz.
 
Nakladatel: Nakladatelství Českého lesa
ISBN: 978-80-87316-35-1, EAN: 9788087316351
Popis: vázaná, 328 stran
Rozměry: 16,8 × 24,5 cm
Rok vydání: 2013 (1. vydání)


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME