Knihkupec z Kábulu

Asne Seierstad

Počet kusů na skladě: 8
Cena: 369 Kč
ks

11. září 2001 – tohle datum změnilo náš pohled na Afghánistán. Krátce po americké vojenské odvetě přijela do Kábulu také válečná reportérka Åsne Seierstad. Nenapsala knihu o boji s terorismem, ale o jedné afghánské rodině.
Sultán Chán, knihkupec z Kábulu, ji nechal zblízka pozorovat život v jeho domácnosti. Vztahy mezi první a druhou ženou, dcerami a syny i dalšími příbuznými. Sultán chápe svou práci jako životní misi – chce Afghánce vzdělávat a nechávat svobodně zaznít všechny názory. Doma ale platí jen jeho slovo. Rozhoduje o celé rodině. Kdo si koho může vzít, s kým se smí stýkat, kde a zda vůbec může pracovat. Nemá rád burky, ale ženy s vlastním rozumem také ne. „Čtu Knihkupce z Kábulu a vidím před sebou přesně tu afghánskou domácnost, v jaké jsem žila několik let i já. Se vším, co na ní lze milovat, obdivovat, ale i nesnášet,“ napsala Petra Procházková.
Åsne Seierstad pronikla do afghánské každodennosti tak hluboko, jak se to nepodařilo snad žádné ženě „ze Západu“.
 
Asne Seierstadová (*1970) je norská novinářka a spisovatelka. Vystudovala ruskou a španělskou filologii a dějiny filozofie na Univerzitě v Oslu. V letech 1993–1996 působila jako korespondentka v Rusku a v roce 1997 v Číně. Pracuje jako novinářka na volné noze a je známá především díky svým dokumentárním knihám, v nichž líčí běžný život ve válečných zónách (Kábul, Bagdád, Groznyj) a za něž již získala řadu významných novinářských ocenění. První knihu Med ryggen mot verden: Portretter fra Serbia (Zády ke světu: portréty ze Srbska, 2000) napsala na základě svého pobytu na Balkáně, kde působila v letech 1998–2000 jako zpravodajka norské státní televize NRK a pokrývala především válku v Kosovu. Celkem vydala již šest dokumentárních románů, jež zrcadlí její reportérskou práci v Iráku, Afghánistánu, Srbsku, Čečensku i Norsku. Celosvětově ji proslavila zvláště kniha Bokhandleren i Kabul z roku 2002 (česky Knihkupec v Kábulu, NLN, 2005), která se stala jednou z nejprodávanějších norských knih vůbec, neboť se jí v originále prodalo přes dva miliony exemplářů. O celosvětovém úspěchu pak svědčí fakt, že byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Dalším skvělým dokumentárním románem Asne Seierstadové je kniha En av oss: En fortelling om Norge z roku 2013 (Jeden z nás: příběh o Norsku; titul již v nakladatelství Absynt vyšel slovensky, české vydání se chystá). V tomto díle autorka přijala výzvu popsat a vysvětlit největší tragédii norských novodobých dějin – útok fanatika a masového vraha Anderse Behringa Breivika. V knize Dvě sestry (To sostre, 2016, česky Absynt, 2018) se autorka snaží rozklíčovat, co vede mladé potomky muslimských přistěhovalců do Norska k tomu, aby se přidali na stranu teroristické organizace Islámský stát.
 
Nakladatel: Absynt
EAN: 9788082033437
Překlad: Zounková, Daniela
Popis: brožovaná, 280 stran, česky
Rozměr: 11,5 x 18,5 cm
Rok vydání:  2022 (1. vydání)


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!Vybíráme pro Vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME !!!