Mezi VÝCHODEM a ZÁPADEM

Anne Applebaumová

Počet kusů na skladě: 5
Cena: 349 Kč
ks

Kniha, která pomůže pochopit problémy prostoru současného Běloruska a Ukrajiny. Jedná se o historicky první svazek Edice Moderní dějiny!

Autorku, americkou historičku Anne Applebaumovou, čeští čtenáři znají jako autorku jedné z nejslavnějších monografií o síti sovětských lágrů GULAG.
Je to nezvyklá kniha: vypadá jako reportáž z cest Anne Applebaumové po rozpadajícím se Sovětském svazu od Kaliningradu po Oděsu. Najdeme v ní však řadu hutných historických vhledů týkajících se míst, kde právě pobývá, a dějin národů, mezi jejichž příslušníky se právě pohybuje.

Kniha poprvé vyšla v roce 1994, ale například v Británii se právě nyní rozhodli vydat ji znovu. Je totiž neuvěřitelně aktuální a dopovídá mnohé k úvahám o tom, jak se utvářely a jak se reflektovaly národy někdejšího Sovětského svazu v době, kdy se toto impérium rozpadalo. A nejen to: kniha „Mezi Východem a Západem“ poskytuje také mnohé náměty k přemýšlení o tom, co je nacionalismus a jaké jsou jeho kořeny. Autorka pátrá po identitě míst, měst a lidí, s nimiž se na svých cestách setkává, a stále naráží na lidi tak či onak výstřední: na ty, kteří se ubránili a nevplynuli do šedé masy „homo sovieticus“, jak označil sovětské občany velký ruský satirik. Vidíme ale také, jak mnohdy je nacionalismus stavěn na pochybných základech legend, mýtů či špatně pochopených polopravd – a zároveň je Applebaumová brilantní spisovatelka, výstižně zachycené dialogy vypovídají víc než slova, jež jsou v nich obsažena. Zároveň se čtenář – jaksi mimochodem – dozvídá to podstatné o dějinách zemí, o nichž toho většinou v Česku zrovna moc nevíme.

Ohlasy
Recenze Jiřího Daníčka
Recenze na HistorieBlog.cz
Ukázka z knihy

ANNE APPLEBAUMOVÁ je novinářka a historička, pravidelně píše sloupky do The Washington Post a Slate. Je autorkou několika knih, česky vyšly Gulag: Dějiny (Praha 2005), za kterou získala v roce 2004 Pulitzerovu cenu, a Železná opona (Praha-Plzeň 2014).  Narodila se ve Washingtonu D. C., studovala na Yaleově univerzitě a postgraduálně s Marshallovým stipendiem na London School of Economics a St. Anthony’s College v Oxfordu. Na Legatum Institute v Londýně vede program Global Transition.  Žije střídavě v Anglii a v Polsku se svým manželem Radkem Sikorským.

Brožovaná, 240 stran, ISBN 978-80-904578-9-8
Vydalo Občanské sdružení PANT v překladu Petrušky Šustrové. Ostrava 2014


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME