Nezralé bobule angreštu

Ljudmila Petruševská

Čtyři autobiografické prózy Ljudmily Petruševské ukazují drsný obraz dospívání v Rusku během druhé světové války a těsně po ní. Hrdinka povídek, zanedbávaná holčička, se protlouká světem, v němž vládne hrubá síla a zákon smečky, nemá skutečný domov a touží po mamince, která ji opustila kvůli studiu v daleké Moskvě. Strasti a útrapy, jimiž prochází, se promítají na pozadí velkých dějin. Fyzická likvidace „nepřátel státu“ během Velkého teroru, při němž byla zatčena a popravena značná část její rodiny, válečné zmatky, hladomor, žebrání, katastrofální nedostatek bytů, bezprizorná potulka, ale i neuhasitelná touha po svobodě – to vše je realitou dívčina dětství. Dospělý hlas autorčiných vzpomínek přitom prostupuje dětská imaginace a nepřízeň osudu se v jejím vyprávění setkává s lehkou ironií. Střízlivě psané povídky bez jakékoli sebelítosti prostředkují nevšedně křehký a čistý pohled na nemilosrdnou dobu.
Anglická verze nejdelšího textu této knihy, Holčička z hotelu Metropol, byla v roce 2017 nominována na National Book Critics Circle Award v kategorii autobiografie.
 
Ljudmila Petruševská, ruská spisovatelka, dramatička a scenáristka. Literární tvorbě se věnuje od konce šedesátých let. Po publikování několika povídek a her se však stala zakázanou autorkou. Většina krátkých próz, dramat, fantastických povídek i pohádek Petruševské totiž zachycuje temné stránky mezilidských vztahů, alkoholismus a jiné chorobné závislosti a tato témata v tehdejší sovětské skutečnosti oficiálně neexistovala. Její první kniha, sbírka povídek Nesmrtelná láska (Bessměrtnaja ljubov), která okamžitě získala uznání kritiků i čtenářů, tak vyšla teprve v roce 1988. Petruševské je vlastní stylizovaný skazový vypravěč, který umocňuje působivou emocionální surovost textů. Její díla byla přeložena do více než dvaceti jazyků a získala řadu ocenění, například Státní cenu Ruské federace (2002), Divadelní cenu K. S. Stanislavského (2004) nebo Cenu I. Bunina (2008).
 
Nakladatel: Pistorius & Olšanská                     
EAN:  9788075790828
Překlad:  Čapková, Erika
Popis: vázaná, 160 stran, česky
Rozměry:     12,5 × 17 cm
Rok vydání:  2020 (1. vydání)

Počet kusů na skladě: 5
Cena: 189 Kč
ks

UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!_partneři


Moderní dějiny

Pant