Obnova národů

Timothy Snyder

Počet kusů na skladě: 8
Cena: 495 Kč
ks

Kniha je jedinečnou a přesvědčivou studií historického vývoje etnických národů založeného na jazyce a identitě. Týká se čtyř východoevropských zemí. Timothy Snyder tvrdí, že „Tématy této knihy jsou transformace národních idejí, příčiny etnických čistek a podmínky národního smíření”. Tato témata Snyder vysvětluje tak, že líčí složitě propletené příběhy Polska, Ukrajiny, Litvy a Běloruska a jejich společné kořeny v raně moderním státě: Polsko-litevské unii (1569–1795), kde základy politické identity tkvěly ve sdílené kultuře a občanských právech.
 
Kdy a jak vznikají moderní národy? Proč dochází k etnickým čistkám? Jak mohou národní státy nastolit mír? Tyto a mnohé další otázky si klade kniha Timothyho Snydera Obnova národů a pokouší se na ně opovědět na příkladu někdejší Polsko-litevské unie. Ta vznikla v roce 1569, kdy slovo „národ“ znamenalo něco podstatně jiného než dnes. V Polsko-litevské unii se hovořilo různými jazyky, vládla tam náboženská tolerance, fungoval tam parlament. Vytvořila však – anebo trvale uchovala – také jazyky, náboženství a mýty, které dnes vnímáme jako ukrajinské, běloruské či ruské. Autor nás provádí staletími a událostmi, mnohdy strašlivými a krutými, plnými nenávisti, aby na konci druhého tisíciletí dospěl k branám jiného nadstátního útvaru: Evropské unie.

Recenze
 
Timothy Snyder, americký historik, spisovatel, literární kritik a profesor na na Yaleově univerzitě. Věnuje se dějinám střední a východní Evropy, zaměřuje se na holokaust. Vystudoval univerzitu v Oxfordu a Brownovu univerzitu v USA. Mezi jeho nejznámější knihy patří Krvavé země, Černá zem, Tyranie: 20 lekcí z 20. století.
 
Nakladatel: Past production s.r.o., Edice Moderní dějiny
ISBN 978-80-906778-4-5
Z anglického originálu The Reconstruction of Nations. Poland, Ukraine, Lithuania, Belarus, 1569–1999
Překlad Petruška Šustrová
Popis: brožovaná, 348 stran
Rok vydání: 2018

Ukrajina


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME