Otroctví v novém světě od 15. do 19. století

Markéta Křížová

Tématem knihy je otroctví a jeho propojení s evropskou zámořskou expanzí v 15. až 19. století, zejména s kolonizací Nového světa. Zde byli zotročováni domorodí obyvatelé (Indiáni), především ale černoši násilím dovezení z Afriky. Rozvoj otroctví na americkém kontinentu patří k nejvýznamnějším fenoménům moderních dějin. Vyústilo v největší masovou migraci všech dob, která významně ovlivnila demografickou strukturu Afriky i Ameriky - vždyť třetina všech osob afrického původu dnes žije mimo černý kontinent. Hospodářství založené na obchodě s otroky a na otrocké práci zároveň podnítilo budování koloniálních říší i rozvoj evropských metropolí.
 
Markéta Křížová
Česká historička a etnoložka specializující se na předkolumbovské civilizace a americké koloniální dějiny.
Vědecky se zabývá problematikou předkolumbovských civilizací v prostoru dnešní Latinské Ameriky z etnologické i historické perspektivy a také některými tématy koloniálního období. Příležitostně překládá z angličtiny.
Doc. Markéta Křížová, Ph.D., vystudovala etnologii a historii na FF UK, nyní působí ve Středisku ibero-amerických studií FF UK. Zabývá se indiánskými kulturami před a po příchodu Evropanů na americký kontinent, dopady setkávání s americkou realitou na evropské vnímání sebe sama a evropskou vědu a speci? ckým tématem kontaktů střední Evropy a Nového světa. Je autorkou řady knih: Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky (2011, se Zuzanou Kostićovou a Sylvií Květinovou), Otroctví v Novém světě v 16.—19. století (2013) nebo Dějiny Střední Ameriky (2016).


Nakladatel: NLN - Nakladatelství Lidové noviny   
EAN: 9788074222368
Popis: vázaná, 352 stran
Rozměry: 14 × 20 cm
Rok vydání: 2013 (1. vydání)

Počet kusů na skladě: 6
Cena: 399 Kč
ks

UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!_partneři


Moderní dějiny

Pant