Richard Konkolski. Být první

Adam Chroust

Počet kusů na skladě: 4
Cena: 1 398 Kč
ks

Nejslavnější český mořeplavec Richard Konkolski (* 6. 7. 1943, Bohumín) svou první plachetnici Niké začal stavět ve sklepě bohumínského paneláku. Z modřínu, který sám našel, pokácel a nařezal z něj prkna. Vítěz řady námořních závodů dosáhl 12 světových rekordů, třikrát sám obeplul zeměkouli. Poprvé na druhé nejmenší lodi historie a jako první suchozemec v dějinách. Svému snu obětoval všechno. Poznal svět, reprezentoval vlast, stavěl dům domorodému náčelníkovi, večeřel s princem Philipem, rval se s divokými vichry, přežil těžké bouře i vymrštění z lodi do oceánu, kde bojoval o holý život. Posouval hranice možného. Mnohokrát byl na své přetížené lodi k smrti vyčerpaný, promrzlý, promočený, zraněný a na pokraji sil. Zasloužilý mistr sportu a čtyřnásobný jachtař roku ve třech různých zemích strávil na mořích a oceánech víc než pět let.
 
Kapitán Richard Konkolski se stal jedním z nejznámějších mořeplavců světa. Pro neochotné funkcionáře z Československého svazu jachtingu byl však za socialismu nežádoucí osobou. Dostal zákaz startovat v mezinárodních závodech. V červnu 1982, během výjimečného stavu v Polsku, odplul za dramatických okolností s manželkou a synem ze Štětína na cestu, z níž nebylo návratu. Přistáli až v Newportu ve Spojených státech, kde začali nový život. Ve svém posledním závodě kolem zeměkoule v roce 1986 vylepšil všechny své rekordy a vysloužil si čestné uznání prezidenta USA Ronalda Reagana za propagaci mezinárodního přátelství, vzájemného pochopení a pomoci.
 
Dramatický příběh jeho života publikovaly časopisy Time, People, Esquire, Sports Illustrated či Newsweek v nákladu okolo 17 milionů výtisků. Mimořádné sportovní i cestovatelské úspěchy Konkolského dokresluje státní vyznamenání – medaile Za zásluhy I. stupně, pečlivě vedený osobní archiv, 89 000 fotografií, 21 knih, přes 3 900 novinových článků, 15 filmů a řada filmových dokumentů či rozhlasových pořadů, jež zachycují jeho život. Dobrodružný příběh plný odvahy, tvrdé práce, bolesti, posedlosti, houževnatosti, tíživé samoty a zarputilosti inspiruje již po desetiletí. Na jeho příkladu se ukazuje, že všechno je možné. Odhodlaně šel za svým snem a nikomu nedovolil, aby ho zastavil.
 
Adam Chroust vystudoval historii na Masarykově univerzitě, působí jako dokumentátor a producent a pracuje v managementu Pražské paroplavební společnosti. Je milovníkem dějin 19. a 20. století. Fascinují ho setkání s osobnostmi, do jejichž života se významně promítají mezníky české a světové historie. Díky své vášni se spřátelil s cestovatelem a spisovatelem Miloslavem Stinglem a získal svolení podrobně zmapovat jeho pozoruhodný životní příběh.
 
Nakladatel: Jota
EAN: 9788076892965
Popis: vázaná, 664 stran
Rozměry: 21 × 26 cm
Rok vydání: 2023 (1. vydání)


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME