Sledování změn

Sajjid Kašua

Počet kusů na skladě: 4
Cena: 269 Kč
ks

Nepříliš úspěšný arabský spisovatel a novinář, hrdina nového románu Sajjida Kašuy, se živí psaním memoárů na zakázku a zaznamenáváním cizích životních příběhů. Zatímco žije s rodinou ve Spojených státech, dostane zprávu, že jeho otec v Izraeli je těžce nemocný, a vypraví se za ním, aby s ním byl v jeho posledních chvílích. Současně se však chce vypořádal i s traumaty své vlastní minulosti a přítomnosti. Před čtenářem se tak postupně rozplétá tajemstvím opředený příběh podivného manželství se ženou jménem Palestina i hluboké roztržky s rodinou a nuceného odchodu z rodné vesnice.

Román, spojující v sobě rovinu osobní i politickou, národní i univerzální, rozehrává témata exilu a vzpomínek, umírání, ztráty vlasti a kořenů i touhy po lásce. Je vrcholem dosavadní Kašuovy tvorby a potvrzuje jej v roli neobyčejně originálního hlubokého autora postihujícího odcizení v současném světě, autora, jehož tvůrčí hybnou silou je tragická rozpolcenost mezi vrozenými arabskými kořeny a osvojenou židovskou kulturou.
postava v Tolstého románu jednoho dne uznají své slabosti a budou usilovat o odpuštění.
 
Sajjid Kašua (*1975)
Izraelsko-arabský spisovatel a publicista píšící hebrejsky, je v Izraeli kulturním fenoménem. Narodil se v Tiře v oblasti tzv. Trojúhelníku, izraelského regionu s výrazným zastoupením arabských obyvatel, a vystudoval sociologii a filosofii na Hebrejské univerzitě. Až donedávna žil se svou manželkou a třemi dětmi v židovské části Jeruzaléma, pod vlivem rozčarování z aktuální situace v Izraeli se však nyní rozhodl přesídlit i s celou rodinou do Spojených států. Kašua je autorem tří románů. Kromě toho píše satirické sloupky do novin Ha-arec a televizní scénáře a je proslulý jako tvůrce satirického sitcomu Arabská práce (Avoda aravit). Oceňovaným prvkem Kašuovy tvorby je především ryze osobní svědectví o zkušenosti dvojí identity Arabů s izraelským občanstvím a také o ambivalentním vztahu této menšiny k židovskému obyvatelstvu. Své zkušenosti z dětství a mládí vtělil Kašua do své prvotiny Tančící Arabové (2002), pojednávající o chlapci z galilejské vesnice, navštěvujícím internátní školu v Jeruzalémě. Sociální a politickou nejistotu, jíž izraelští Arabové čelí, velmi neúprosně popisuje jeho druhý román A bylo jitro (2006). Obdobnými tématy se zabývá i jeho poslední román, Druhá osoba singuláru (2010), za nějž získal roku 2011 prestižní Bernsteinovu cenu.


Nakladatel: Pistorius & Olšanská
EAN: 9788075790521
Popis: vázaná, 200 stran
Rozměry: 13,8 × 20,5 cm
Rok vydání: 2019 (1. vydání)


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!



Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME