Slon na Zemplíně

Andrej Bán

Rok 2018 kompletně změnil tvář slovenské společnosti. Vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové hluboce zasáhla celou společnost a na povrch vyplavila vzájemné kontakty mafie s politickými špičkami.
Andrej Bán byl při tom, stejně jako při všech důležitých událostech, které se na Slovensku udály za posledních třicet let.
Reportér a fotograf Andrej Bán zná Slovensko jako vlastní dlaň. Třicet let brázdí jeho prašné i asfaltové cesty a při tom poznává lidi a jejich příběhy. V jeho textech je znát pozorné oko fotografa, v jeho fotografiích zas přesný postřeh výborného vyprávěče.
Kniha Slon na Zemplíně je intimním svědectvím o zemi i lidech žijících své životy daleko za horizontem všeobecné pozornosti. Je to klikatá cesta z východu na západ, od Čierné nad Tisou po Bratislavu, a taky dlouhá pouť v čase, od Jánošíka, přes Jozefa Tisa, až po italskou mafii ´Ndranghetu a „naše lidi“, kteří si užívají výhod spojených se známostmi na nejvyšších místech.
Andrej Bán, spoluzakladatel organizace Člověk v tísni, za tuto knihu získal prestižní Cenu Nadace Tatra Banky za umění v kategorii literatura.

Andrej Bán (*1964)
Fotograf a reportér slovenského Denníku N. Vystudoval ekonomii a žurnalistiku v Bratislavě. Od roku 1987 pracuje pro domácí a zahraniční média, věnuje se především reportážím z krizových oblastí světa, jako je například Kosovo, Izrael, Gruzie, Afghánistán, Pákistán, Ukrajina nebo Haiti, kam se opakovaně vrací. Do května 2018 byl reportérem slovenského časopisu .týždeň. Zajímá ho hlubší pohled na příčiny konfliktů a taky těžká situace obětí válek a přírodních katastrof v delším období, kdy se pokoušejí vrátit se zpět do normálního života. Tak vznikl například jeho soubor fotografií a reportáží Žijeme horšie ako mŕtvi o gruzínských vysídlencích z Abcházie. V roce 1999 v průběhu války v Kosově založil a třináct let vedl organizaci Člověk v ohrožení. V nakladatelství Slovart mu vyšly fotografické publikace Iné Slovensko (2006) a Kosovo (2008) – obě taky v angličtině. V roce 2016 vydal fotograficko-reportážní knihu Na juh od raja, která je průřezem dvaceti pěti zeměmi, kterým se věnoval jako reportér od roku 1991. Se stejným nasazením, s jakým dokumentuje dění ve válečných zónách, trpělivě a vytrvale mapuje taky dění na Slovensku. Reportážní kniha Slon na Zemplíně (Absynt 2018) je výsledkem téměř třiceti let reportérské práce od Čierné nad Tisou po Bratislavu. Andrej Bán je spoluautorem dokumentárních filmů Tisove tiene (režie Dušan Trančík, 1996) nebo My zdes (režie Jaro Vojtek, 2005). Byl členem poroty Czech Press Photo, vedl fotografické workshopy v Bratislavě a Popradu, měl asi 50 autorských výstav na Slovensku i ve světě a získal několik ocenění, např. Novinářskou cenu, Picture of the Year, Křišťálové křídlo, Bílou vránu nebo Gypsy Spirit. Režisér Jaro Vojtek připravuje celovečerní dokumentární portrét Andreje Bána s názvem Raj na zemi, který by měl mít premiéru na podzim 2019.


Nakladatel: Absynt
EAN: 9788082031471
ISBN: 978-80-8203-147-1
Originál: Slon na Zemplíne
Překlad: Zelínský, Miroslav
Popis: brožovaná, 240 stran, česky
Rozměry: 11,5 × 18,5 cm
Rok vydání: 2019 (1. vydání) 

Počet kusů na skladě: 3
Cena: 269 Kč
ks

UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!_partneři


Moderní dějiny

Pant