Spravedliví zrádci

Witold Szabłowski

Volyňský masakr – etnické čistky polských obyvatel na Ukrajině, které probíhaly od února roku 1943 do února roku následujícího. Proč sousedé začínají vraždit své sousedy? Kdo a proč v sobě najde sílu zachovat se lidsky uprostřed běsnění? Jak těžké je vybírat mezi „svými“ a „cizími“? Lze zastavit spirálu nenávisti a pomsty? Reportér Witold Szabłowski hovořil s pamětníky tragických událostí přesahujících svou brutalitou naši představivost, studoval archivní prameny a deníky. Jednou z důležitých postav knihy je také Jan Jelínek, český evangelický kněz, který žil od roku 1937 v Kupičově na Volyni. Na své faře skrýval všechny pronásledované: Židy, Poláky i Ukrajince.
 
…………………….
Dostanu kulku nebo ránu sekerou? (Na výběr byla i mačeta, kosa, hák, vidle nebo kladivo určené k porážce dobytka). Holčička se modlila, aby dostala kulku. Holčička byla přesvědčená, že takhle vypadá konec světa. A tak se dívala k nebi, jestli už letí andělé. Neletěli, ale poslali dobré lidi. Poslali také kozu na provázku. I to bylo dobré. Čtěte, vážení, čtěte. Dozvíte se, jak velké může být zlo a jak velké může být dobro. A nezapomeňte se zamyslet, co byste tenkrát udělali vy...
Hanna Krall, legendární polská reportérka
 
Nejlepší reportáž věnovaná tématu volyňského masakru, kterou znám. Autor píše o etnických čistkách na Ukrajině za druhé světové války tak, jak se dnes popisují zločiny v bývalé Jugoslávii, ve Rwandě nebo v Kambodži.
Grzegorz Motyka, historik a odborník na polsko-ukrajinské vztahy
...............................

Witold Szabłowski, polský reportér a novinář spojený s televizí TVN a deníkem Gazeta Wyborcza. Knižně publikoval své reportáže ze současného Turecka, kde studoval a žil – reportážní soubor Vrah z města meruněk (2010, česky 2015) byl nominován na prestižní literární cenu Nike a získal cenu Beaty Pawlak, jeden z textů byl oceněn v soutěži Amnesty International. Vydal reportáže Tančící medvědi (2014), věnované postkomunistickým zemím po pádu železné opony, a Spravedliví zrádci. Sousedé z Volyně (2016, česky 2018).
 
Nakladatel: Past production s.r.o., Edice Moderní dějiny
ISBN 978-80-906778-3-8
Z polského originálu SPRAWIEDLI WI ZD RAJCY. Sąsiedzi z Wołynia
Překlad Michala Benešová
Popis: brožovaná, 257 stran
Rok vydání: 2018

Počet kusů na skladě: 11
Cena: 255 Kč
ks

UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!_partneři


Moderní dějiny

Pant