Spravedliví!

Grzegorz Górny

Počet kusů na skladě: 22
Cena: 445 Kč
ks

V zemích západní Evropy, okupovaných za druhé světové války nacisty, hrozila za pomoc pronásledovaným Židům konfiskace majetku, uvěznění, v nejhorším případě deportace do koncentračního tábora. Když někdo ukrýval Židy nebo jim pomáhal v okupovaném Polsku, byl za to bez soudu zastřelen i s celou rodinou. Každý sebemenší projev solidarity se Židy uprchlými z ghetta mohl tedy způsobit likvidaci celé rodiny. Přesto se našly tisíce Poláků, kteří Židům pomáhali. Izraelský institut Jad Vašem vyznamenal titulem „Spravedlivý mezi národy“ přes šest tisíc Poláků – to je více než čtvrtina z celkového počtu vyznamenaných; Poláků je víc než příslušníků kteréhokoli jiného národa. Podle odhadu řady historiků jde však jen o špičku ledovce, o ty, jejichž pomoc mohl někdo po letech notářsky ověřit. A právě těmto lidem, jejich osudům, motivaci a činům, je věnována tato kniha.

Kniha obsahuje desítky unikátních dobových fotografií.
 
Ukázka
 
[…] Mýlil by se ten, kdo by si myslel, že jména zaznamenaná v Jad Vašem představují
celkový úhrn. Izraelské úřady mohou připomínat jen ty, jejichž jména se k nim dostala
a prošla neobyčejně přísným prověřením. O mnoha jiných lidech nevíme: o těch, kteří
ukrývali nějakou židovskou rodinu jen dva nebo tři dny, i když šlo o chvíle nejvyššího
nebezpečí; o lidech, které nacisté zabili i s jejich židovskými hosty, a zahladili tím
všechny stopy; lidi, kteří za války splnili svou povinnost a pak o tom nemluvili. A pak
existuje ještě další rozlišení. Jsou „spravedliví Poláci“, známí z Jad Vašem, a jsou jiní,
jejichž jména zná jen Bůh.
Norman Davies (Úvod knihy)
 
„Zničí-li člověk jeden život, je to jako kdyby zničil celý svět. A zachrání-li člověk jeden život, je to jako kdyby zachránil celý svět.“
Babylonský Talmud, traktát Sanhedrin 37a
 
„Nikdo nemá větší lásku nad takovouto: položit svůj život za své přátele.“
Evangelium podle svatého Jana, 15, 13
 
Spravedliví jsou velkými polskými hrdiny, na které by Poláci měli být hrdí a měli by je na nejvyšší míru ctít. Náš národ takovou zkouškou nikdy neprošel. Zachránit jiné lidi a vystavit přitom možné smrti sebe a členy své rodiny, to je přece vrchol odvahy. Největší hrdinství, jaké si člověk umí představit. Často si kladu otázku: našel bych v sobě tolik odvahy jako tito lidé? Pochybuji.
Szewach Weiss, bývalý předseda Knessetu, bývalý velvyslanec Izraele ve Varšavě, kterého Poláci zachránili před holokaustem
 
Grzegorz Górny (nar. 1969) je polský novinář a publicista, který se věnuje moderním dějinám a náboženské problematice. Je autorem řady knih – mnohdy rozsáhlých rozhovorů – a filmů, za které získal řadu novinářských, knižních i filmových ocenění. Působil jako šéfredaktor čtvrtletníku Fronda, který mnoho let předtím spoluzakládal a od roku 2012 pracuje v týdeníku W Sieci.

Janusz Rosikoń je polský fotograf a spoluzakladatel nakladatelství Rosikon Press. Působí na polské scéně od poloviny šedesátých let, je autorem mnoha výstav a fotografických publikací, dostal řadu cen a vyznamenání. Věnuje se převážně náboženské tematice, ale také historii – absolvoval např. s britským historikem Normanem Daviesem cestu, kterou prošla za druhé světové války armáda generála Anderse, a fotograficky dokumentoval Daviesovi knihu.
Górny a Rosikoń spolu vydali více než deset knih, většinou s náboženskou tematikou, např. Tajemství Fatimy nebo Odpouštíme: jak polští biskupové zahájili smíření s Němci.
 
Nakladatel: Past production s.r.o., PANT, z.s.
ISBN 978-80-906778-6-9 / ISBN 978-80-906667-0-2
Z polského originálu Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą
Překlad: Petruška Šustrová
Popis: vázaná, 300 stran
Rok vydání: 2020


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!Vybíráme pro Vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME