Střelba v Kodani

Niklas Orrenius

Počet kusů na skladě: 4
Cena: 399 Kč
ks

Jsou karikatury proroka Muhameda zbytečná provokace, nebo důkaz svobody slova a uměleckého projevu v západním světě?
Lars Vilks nejspíš nečekal, že se po zveřejnění jednoho obrázku stane terčem výhrůžek, Al-Kajdá vyzve k jeho likvidaci a stráví zbytek života s policejní ochranou v utajení. Vilks svou uměleckou kariéru založil na provokaci a hře s hranicemi. Švédské úřady třeba rozčílil proslulou instalací Nimis v přírodní rezervaci. Zašel u kresby proroka Muhammada se psím tělem moc daleko? Niklas Orrenius se také ptá, jestli současná švédská společnost není pokrytecká a kdo nese vinu za mrtvé při teroristických útocích. Švédsko se mění z homogenní společnosti v zemi obyvatel různého původu a mnoha vyznání. Politici i běžní občasné stojí před novými problémy. Situace, kterou ve své knize z roku 2016 popsal Orrenius se znovu proměňuje, Švédsko je laboratoř budoucnosti – a to i pro střední Evropu, kde prozatím uprchlíci zůstávají především strašákem předvolebních kampaní.
 
Niklas Orrenius (1973) je švédský reportér, novinář a spisovatel. Téměř deset let pracuje pro deník Dagens Nyheter. Věnuje se současné švédské společnosti a obrazu, který si o sobě vytvořila, ale také změnám, problémům a výzvám souvisejícím s migrací nebo kauzám spojeným s extrémismem – nacionalistickým i islamistickým hnutím. Hlouběji tuto tematiku zkoumal i ve svých knihách Här är allt sa perfekt (Všechno je tu tak dokonalé, 2008), Jag är inte rabiat. Jag äter pizza: en bok om Sverigedemokraterna (Nejsem rabiát. Jím pizzu: kniha o Švédských demokratech, 2010), Sverige forever in my heart: reportage om rädsla, tolerans och migration (Švédsko forever in my heart: reportáž o strachu, toleranci a migraci, 2012), Drömmen om Sverige. Flykten fran Syrien (2014) a naposledy Skotten i Köpenhamn. Ett reportage om Lars Vilks, extremism och yttrandefrihetens gränser (Střelba v Kodani. Reportáž o Larsi Vilksovi, extrémismu a hranicích svobody projevu, 2016), za niž byl nominován na Augustovu cenu za nejlepší non-fiction knihu roku 2016 a získal Velkou novinářskou cenu.
 
Nakladatel: Absynt
EAN: 9788082033024
Originál: Skotten i Köpenhamn. Ett reportage om Lars Vilks, extremism och yttrandefrihetens gränser
Překlad: Voslářová, Marie
Popis:  brožovaná, 368 stran, česky
Rozměry:    11,5 × 18,5 cm
Rok vydání:  2021 (1. vydání)


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!Vybíráme pro Vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME !!!