V očích měli plameny

Oldřich Šuleř

Tato kniha vypráví skutečný příběh Jana Zajíce, který se jako tzv. Pochodeň č. 2 stal společně s Janem Palachem symbolem touhy po svobodě. Ačkoli se jedná o novelu, tedy beletrizované zpracování, pokouší se o ztvárnění plně odpovídající realitě.
Kniha vedle všech dostupných zdrojů (archivů, článků, rozhovorů a výpovědí, reportáží, vzpomínek spolužáků a kamarádů z trampingu) a spolupráce s historiky čerpá také z vyprávění Zajícova kamaráda a průvodce při uskutečnění jeho zoufalého činu Jana Nykla. Marná snaha odradit staršího kamaráda od jeho tragického záměru, obviňování, že mu v jeho činu nezabránil, stíhání pro trestný čin napomáhání sebevraždě, nátlak Státní bezpečnosti … to vše vedlo k tomu, že po dalších 50 let o svých zážitcích mlčel. Tak se stalo, že s vlastně jediným přímým účastníkem celé události od roku 1969 nikdo – žádný novinář či historik – dosud nehovořil. V knize se proto objevují i dosud nepublikovaná fakta a řada zatím neznámých detailů a okolností.
Zajícův tragický příběh o touze po pravdě a spravedlnosti, o mravní čistotě a nezměrné odvaze, ale také o zradě a zbabělosti, je stále aktuální. Kniha díky svému literárnímu uchopení tématu přináší nejen zcela nový úhel pohledu na okolnosti Zajícova činu, ale také formou vyprávění podloženého historickými fakty veřejnosti připomíná, kam až může dojít lhostejnost, pokrytectví a přizpůsobování se omezování svobody.
 
Ukázka
 
Oldřich Šuleř ml.
Dospívání v době normalizace prožil pod dohledem Státní bezpečnosti a krajských orgánů KSČ. Ačkoliv absolvoval gymnázium s vynikajícím prospěchem, nebyl pro politické postoje otce připuštěn k vysokoškolskému studiu. Teprve po zveřejnění jeho příběhu v rádiu Svobodná Evropa byl přijat na Hornicko-geologickou fakultu VŠB Ostrava. Původní profesí důlní inženýr pracoval jako projektant, po roce 1989 pak jako personální manažer. Absolvoval studijní pobyty v Japonsku, USA a Velké Británii. Od roku 1993 působil jako konzultant a lektor v oblasti řízení a rozvoje manažerských dovedností v několika stovkách českých, slovenských i zahraničních firem. Externě přednášel personální management na FF UP Olomouc a moderní a soudobý management na EkF VŠB Ostrava. V roce 2018 vydal svou beletristickou prvotinu Ukradený smích, která je humorným vyprávěním o životě v socialistickém Československu orámovaným srpnovou okupací 1968 a sametovou revolucí 1989.
 
Nakladatel: Prostor
EAN: 9788072604760
Originál: Storia dell’arroganza
Překlad: Lergetporer, Helena
Popis: brožovaná, 288 stran
Rozměry: 13,5 × 21,5 cm
Rok vydání: 2020 (1. vydání)

Počet kusů na skladě: 9
Cena: 280 Kč
ks

UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!_partneři


Moderní dějiny

Pant