V zemi babišismu a buranokracie

Bohumil Doležal

Počet kusů na skladě: 4
Cena: 269 Kč
ks

Kniha V zemi babišismu a buranokracie publicisty a předsedy Klubu na obranu demokracie Bohumila Doležala prostřednictvím jeho článků mapuje sedmileté období od nástupu „Nových pořádků“ v roce 2013, tedy zejména důsledky prezidentství Miloše Zemana a mocenského vzestupu Andreje Babiše. Texty jsou rozděleny do devíti oddílů a Doležal se v nich věnuje jak změnám, které nastaly po pádu vlády Petra Nečase, tak také silám, které se na instalaci těchto „Nových pořádků“ podílely, a lidem, kteří celkovou destrukci demokratických poměrů umožnili svým lavírováním a mlčením.
Autor v několika textech také rozvíjí problém odkazu Václava Havla a jeho „nepolitické politiky“. Dalšími tématy jsou prezidentské volby v roce 2018, politika opozičních stran, demonstrace proti vládě Andreje Babiše a působení spolku Milion chvilek pro demokracii. Nakonec také vládní politika a společenská atmosféra během koronavirové epidemie a jejich dopady na úroveň svobody v České republice.
V poslední části (Nekrology) Bohumil Doležal vzpomíná na někdejšího šéfredaktora časopisu Tvář Jana Nedvěda a na spisovatele Ladislav Hejdánka. A nakonec „nekrolog za město“ věnovaný výročí náletu na Drážďany v únoru 1945.
 
Bohumil Doležal (* 1940, Praha) je publicista, politický komentátor a vysokoškolský učitel. Zároveň také bývalý disident, signatář Charty 77, spoluzakladatel opoziční Demokratické iniciativy a porevoluční poslanec Federálního shromáždění. Původním povoláním je literární kritik.
Doležal vystudoval germanistiku na Filosofické fakultě UK a v šedesátých letech se účastnil úsilí skupiny nemarxistických intelektuálů o svobodné publikování kritických textů. Spolu s Emanuelem Mandlerem, Janem Lopatkou, Jiřím Němcem, Karlem Štindlem, Janem Nedvědem a dalšími publicisty se podílel na tvorbě časopisu Tvář, jehož vydávání bylo v roce 1965 komunistickou mocí zastaveno. Debata o zákazu Tváře přispěla k vystoupení řady spisovatelů a části inteligence proti cenzuře. To přispělo k uvolnění poměrů v režimu vlády KSČ v roce 1968. Po invazi sovětských vojsk byl obnovený časopis Tvář v roce 1969 zastaven podruhé. Na časopise se podíleli i Václav Havel a Václav Klaus. V době normalizace pracoval Doležal v dělnických profesích a posléze jako programátor. Chartu 77 podepsal mezi prvními a v roce 1987 s Emanuelem Mandlerem a Karlem Štindlem spoluzakládal Demokratickou iniciativu, která byla v rámci protikomunistické opozice jasně nemarxistickou politickou platformou.
V od léta 1992 byl Doležal rok ředitelem poradců premiéra Václava Klause, poté působil řadu let na Fakultě sociálních věd a přednášel o českém politickém myšlení. Politické komentáře publikoval v Lidových novinách, Mladé frontě DNES, v Reflexu a v Respektu, jeho články vycházely také v zahraničí. Po roce 2013 a proměně politických poměrů publikoval na webech Svobodné fórum (FORUM 24) a Echo 24.
 
Nakladatel: Free Czech Media
EAN:  9788027080076
Popis: brožovaná, 240 stran, česky
Rozměry:     15 × 21 cm
Rok vydání:  2020 (1. vydání)


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!



Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME