Válka a terpentýn

Stefan Hertmans

Krátce před smrtí v osmdesátých letech minulého století předal Hertmansův dědeček svému vnukovi několik hustě popsaných starých sešitů. Celá léta se autor neodvážil sešity otevřít, až to jednoho dne přece jen udělal a nalezl v nich netušená tajemství. Dědečkův život byl poznamenán dětstvím prožitým v bídě na přelomu 19. a 20. století, strašlivými zážitky vojáka na frontách první světové války a předčasnou smrtí životní lásky. Po zbytek života ukrýval dědeček svůj smutek v tichých krajinomalbách a kopírování uctívaných malířských velikánů. Hertmans přepracoval dědečkův fascinující životní příběh do jímavého románového děje opřeného o autentické deníkové záznamy frontového vojáka.
 
"Silné... Hrůzyplné... Válka a Terpentýn je označován jako román, ale to je sotva to správně slovo. Je to zázračné dílo historické rekonstrukce... Odvážný, a přesto melancholický popis války a paměti a umění, které může některým čtenářům připomínat práci německého spisovatele W. G. Sebalda." - The NY Times
 
"Láskyplně promyšlený život obyčejného člověka, jehož život byl navždy poznamenán první světovou válkou." - The Economist (Nejlepší kniha roku)
 
Jenom v Belgii se prodalo přes 250 000 knih a práva prodali do 25 zemí. Kniha získala desítky různých ocenění.
 
Stefan Hertmans (*1951) je vlámský prozaik, esejista a především básník. Jeho dílo je ověnčeno mnoha literárními cenami a hojně překládáno. Vedle aktivní literární tvorby přednáší na domácích i zahraničních univerzitách v Paříži, Vídni, Berlíně a Londýně a reprezentuje vlámskou literaturu na mezinárodních knižních veletrzích a symposiích. K jeho nejúspěšnějším prozaickým dílům patří román Do Merelbeke (Naar Merelbeke, 1994) a cestopis Města (Steden, 1998). Dosavadní vrchol Hertmansovy tvorby však tvoří román Válka a terpentýn (Ooorlog en Terpentijn) z roku 2013, jenž byl přeložen do čtyřiadvaceti světových jazyků a oceněn hned čtyřmi významnými literárními cenami. V roce 2018 německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier požádal Hertmanse, aby s ním slavnostně otevřel nový pavilon Frankfurtského knižního veletrhu.
 
Nakladatel: Argo
EAN:  9788025730911
Překlad: Havlíková ter Harmsel, Veronika
Popis:   vázaná, 344 stran, česky
Rozměry:     14,5 × 20,5 cm
Rok vydání:  2020 (1. vydání)

Počet kusů na skladě: 5
Cena: 398 Kč
ks

UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR ZDARMA!_partneři


Moderní dějiny

Pant