Živé pochodně v sovětském bloku

Petr Blažek

Počet kusů na skladě: 2
Cena: 500 Kč
ks

Tématem této historické monografie jsou politicky motivované případy sebeupálení v sovětském bloku v letech 1966–1989. Na základě historických pramenů autor napsal studii o tomto fenoménu a jednadvacet portrétů živých pochodní, u kterých je doložitelná minimálně částečná politická motivace. Celkem osm případů se stalo v Sovětském svazu (odehrály se na území dnešního Ruska, Ukrajiny, Litvy a Lotyšska), sedm případů sebeupálení se uskutečnilo v Československu, dva případy jsou z Rumunska a Polska a po jednom z východního Německa a Maďarska. Značná část z nich byla radikální reakcí na srpnovou okupaci Československa armádami pěti států Varšavské smlouvy a na potlačení pražského jara. Pro volbu sebeupálení jako formy radikálního protestu hrály zpočátku klíčovou roli případy vietnamských buddhistů. Od ledna 1969 mělo iniciační význam zejména sebeupálení Jana Palacha, které vyvolalo početnou vlnu následovníků nejen v domácím prostředí, ale také v zahraničí.
 
Petr Blažek, český historik zabývající se dějinami komunistických režimů v Československu a Polsku. Editor a spoluautor řady knižních publikací, například Opozice a odpor proti komunistickému režimu v Československoslovensku 1968–1989 (Praha 2005), Prvních 100 dnů Charty 77, Ryszard Siwiec.
Působil jako odborný poradce u řady dokumentárních a hraných filmů a nyní pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
 
Nakladatel: Ústav pro studium totalitních režimů
EAN:  9788088292586
Popis: vázaná, 472 stran
Rozměry: 17 × 24,5 cm
Rok vydání: 2019 (1. vydání)


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!



Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME