Stalin a Evropa

Timothy Snyder a Ray Brandon (ed.)

Cena: 395 Kč
Rozebráno

Studie významných historiků a historiček, které v této knize shromáždili Timothy Snyder a Ray Brandon, přibližují různé etapy cesty, kterou Sovětský svaz za vlády Josifa Stalina prošel. Nejprve se diktátor snažil připodobnit zaostalou sovětskou říši Evropě – například za cenu obrovských obětí během několika let odnaučit miliony Kazachů kočovat a přimět je k usedlému životu. Po vítězství v kruté válce s Hitlerem Stalin usiloval podmanit si tu část Evropy, kam dorazila sovětská vojska, a připodobnit ji sovětské říši.
 
Sovětský svaz býval největším státem na světě, jeho represivní moc a strašné ambice byly nejzřetelněji realizovány v Evropě. Pod vedením Josifa Stalina v letech 1928 až 1953 Sovětský svaz transformoval nejprve sám sebe a pak všechny evropské země, se kterými přišel do kontaktu.
 
Tato kniha přibližuje všechny podstatné momenty setkání Stalina s Evropou: pokus o vytvoření evropského státu pomocí urychlení evropského modelu průmyslového rozvoje v SSSR; masové vraždy jako „prevence“ při očekávání války proti evropským mocnostem; skutečný kontakt s největší silou Evropy – nacistickým Německem, nejprve z pozice spojence a následně jako nepřítel; čtyři roky války hlavně na sovětském území, které společně s holocaustem přinesly miliony mrtvých; a konečně znovuobnovení sovětského systému, nejen na předválečném území SSSR, ale také na západní Ukrajině, v západním Bělorusku, v pobaltských státech, Polsku, Československu, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku a východním Německu.

Ukázka
 
Timothy Snyder je americký historik, spisovatel, literární kritik a profesor na Yaleově univerzitě. Věnuje se dějinám střední a východní Evropy, zaměřuje se na holocaust. Vystudoval Oxfordskou univerzitu a Brownovu univerzitu.
Ray Brandon je překladatel na volné noze, historik a badatel žijící v Berlíně. Jako redaktor Frankfurter Allgemeine Zeitung žil a pracoval na Ukrajině a v Polsku.
 
Nakladatel: Past production s.r.o. / Edice Moderní dějiny
ISBN 978-80-906778-5-2
Z anglického originálu Stalin and Europe: Imitation and Domination, 19281953
Překlad: Petruška Šustrová
Popis: brožovaná, 335 stran
Rok vydání: 2019


UPOZORNĚNÍ:
Při objednávce nad 1 000Kč cena přepravy v ČR
ZDARMA +
dárkový poukaz na 200 Kč !!!Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější tituly o 20. století a dnešní společnosti.
Koupí knihy u nás podpoříte činnost spolku PANT - provoz vzdělávacího portálu MODERNÍ DĚJINY a CENTRA PANT

DĚKUJEME